Hava Durumu
Döviz Bilgisi

Şoförler Sorunlarına Yanıt Arıyor

Güzergahlar, arabaların kalkış ve duraklara varış zamanlarını ele alarak toplantıyı üç başlık altında toplayarak şoförlerin sıkıntılarını dinleyen Erdinç Şen, “Aliağa-İzmir yolu hakkında sürekli sıkıntılarınızı dile getiriyorsunuz. Bizde yönetim kurulu olarak bir araya geldik ve bir çalışma yaptık. Hem yapmış olduğumuz çalışmaları duyurmak hem de sizin sorunlarınızı bire bir dinlemek için burada bulunuyoruz” diyerek toplantıyı başlattı.
ANKET ÇALIŞMASI YAPIYORUZ
Şen, “Bizler yönetim olarak bir üniversiteye çalışma yaptırıyoruz, Aliağa-İzmir hattı ile ilgili. Metro geldikten sonra potansiyel düştü. Siz bunu daha iyi bilirisiniz çünkü sizler bunu birebir yaşıyorsunuz. Elimizde bir doküman olması açısından işin resmi bir fotoğrafının olması bakımdan anket yaptırıyoruz. Sizlere anket form kağıdı verilecek toplantımızın ardından. İzmir’e gidiş dönüşten sonra bunları dolduracaksınız. Kaç kişi indi bindi gibi. Bizde bu doküman ve raporla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gidip metrodan sonra Aliağa’nın durumu budur diyebilelim. Elimizde resmi bir evrak olmazsa bu hiçbir işe yaramaz. Kendi derdimizi anlatamayız. Bunu yapalım ki günlük bu kadar yolcumuz var bu kadar kazanıyoruz bunu ifade edebilelim. Bu bakımdan böyle bir çalışma yaptırma gereği duyduk” dedi.
METRO İLE RAKABET YAPAMAYIZ
“Şu durumda metro ile rekabet etmemiz imkansız çünkü metronun fiyatları çok düşük” diyen Şen, “Başka alternatifler bulmalıyız. Ayrıca İzmir Büyük Şehir Belediyesi merkezden otobüs getirmeden sizleri Kent Kart uygulamasına alma durumu var. Ben olur verdim. Anket sonuçları da sizlerin formları tamamlayıp verdikten 15 gün sonra ortaya çıkacak. Bizde bu dokümanlar ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gideceğiz. Bakalım bundan sonra ne olacak hep birlikte göreceğiz. Ama önemli olan bir şeyler yapmak, oluruna bırakmamak her şeyi” diye konuştu.
METRO KADAR DAKİK OLMALIYIZ
Toplantıda en çok tartışılan konulardan birisi de durak noktalarını varıştaki geç kalınma konusu oldu. Yolculuk süresinin uzun olmasından dolayı müşterilerin sıkıldığını belirten Erdinç Şen, “Bundan sonra daha hızlı hareket etmeliyiz ki, duraklarımıza zamanında varmalıyız. Metronun İzmir’e varış saati bir saat beş dakika bizde hızlı olmalıyız. Yollarda oyalanmamalıyız. Bunun içinde kendi aralarında otobüslerin duraklara varış saatleri ile ilgili uygulama başlatalım. Sırasıyla tüm duraklara varma zamanı eşit olsun ve herkes buna uysun” diye bir çözüm önerisi getirdi. Şoförler her yarım saatte bir kalkacaklarına ve kalkma saatlerine riayet edeceklerine söz verdiler.
EKMEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN
Güzergahlarının iyi takip edilmesi gerektiğini ifade eden Şoförler Odası Başkanı Erdinç Şen, “Sabah kalktığınızda işe moralli başlayın, üstünüze başınıza dikkat edin. Müşteriye güler yüzlü davranın ki memnun kalsınlar. Ayrıca güzergahınızda plajlarda var bakın yaz geliyor Menemen olsun yakın çevrelerden çok gelen oluyor. Bu güzergahları iyi takip edin. Kısacası ekmeğinizin peşinde koşturun” dedi.
Başka firmaların yol üzerinden müşteri aldıklarını belirten şoförler, başkanlarından biran önce bunun engellenmesi istediler. “Zaten 3-5 kişi ile İzmir’e gidiyoruz. Birde böyle olunca gerisini siz düşünün. 68 kişiydik burada, şimdi ise 20 kişi kaldık. Bizlerde bırakmak zorunda kalmayalım” diyen şoförlerin isteklerine Şen, “Biz gerekeni yaparız gerekirse rapor tutar bildiririz siz içinizi ferah tutun” cevabını verdi.
İŞİMİZİ TAM YAPALIM
S.S. 60 No’lu Aliağa Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Zeynel Yavuz, şoförlerin birbirlerine riayet etmesini istedi. Yavuz, “Bir uyum içinde çalışırsak hepimiz için daha iyi olur, belirli bir sistem oluşturmuş oluruz. Böylelikle işimizi tam anlamıyla yapmış oluruz. Ayrıca Erdinç Başkanında dediği gibi bir kez daha tekrarlamak istiyorum, güzergahlara sahip çıkalım. Önümüz yaz Menemen ve Asarlık’tan plajlar bölgesine gelecek olan vatandaşlarımız direk bizlerle gelir” dedi. Toplantı birlikte alınan kararlarla son buldu.
Haber: Özgür GÜN / Aliağa Ekspres