Hava Durumu
Döviz Bilgisi

BİR BAŞARI HİKAYESİ: ZEYNEL YAVUZ

Dededen miras bir meslekte ilerlemek kolay değil. Her adımınızda işinizi geliştirmek için yeni bir tuğla koymak zorundasınız. Sürekli bir ilerleme gayreti içerisinde olacaksınız. Bu hafta bir başarı hikayesini konu alıyoruz. Aliağa Yolcu Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı Zeynel Yavuz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Zeynel Yavuz, 3. kez kooperatif başkanı seçilmesindeki başarısını siz değerli okuyucularımız için Gazete Poyraz'a anlattı. Bu keyifli röportaj için kendisine teşekkür ediyoruz.
- Sayın Zeynel Yavuz, kendinizden ve iş hayatınızdan bahsedebilir misiniz?
Zeynel Yavuz: 1960 doğumluyum, evliyim ve 2 çocuğum var. Taşımacılık, dedemizden bize kalan bir meslek. Dedem, develerle taşımacılık yaparmış. Daha sonra bu meslek dedemden babama ve sonrasında da bana geçti. Ben, çocukluğumdan itibaren taşımacılık sektörünün içindeyim. Hayatım yolcu otobüslerinde geçti.  2008 yılında ise ilk defa Aliağa Yolcu Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı seçildim. Şuan aynı ekibimle 3.kez üyelerimiz tarafından başkanlığa layık görüldüm. Herkese gönülden teşekkür ediyorum.
- Aliağa Yolcu Taşıyıcıları Kooperatifi'nin kuruluşundan itibaren içinde misiniz?
Zeynel Yavuz: Aliağa Yolcu Taşıyıcıları Kooperatifi 1998 yılında kuruldu. Ben de bu kooperatifin kurucularındanım. 2008 yılından beri de kooperatifin Başkanlığı'nı yürütüyorum. O zamanlar İzmir Büyükşehir Meclis üyesiydim. Siyasetle de uğraşıyorduk. Kooperatifteki arkadaşlar böyle bir teklifte bulundu. Biz de bir ekip kurduk. Bu işler tek başına yapılmaz zaten. Gönül işi yapıyoruz. 1. Başkan, 2. Başkan, muhasip üye, fabrikalardaki sorumlu arkadaşlarımız ile hep birlikte kooperatifimiz için çalışıyoruz. Bu da haliyle başarıyı getiriyor.
- 2008 yılında Başkan olduktan sonra kooperatifte neler yaptınız?
Zeynel Yavuz: Biz, herkese 2 anahtar sözü verdik. O zamanlar cebimden anahtarları çıkardım ve salladım. Biz, size 2 anahtar sözü veriyoruz dedim. O zaman metro yok. Aliağa - İzmir arası çalışıyoruz. Biz, ileriyi gördük. Başkanlığa geldiğim 3 sene içerisinde üyelerimizin yüzde 80'ine ikinci anahtarı verdik. Ayrıca geçmişte kiracı olduğumuz ofisimizi satın alıp mal sahibi olduk. Kooperatifimizde 10 aracımız var. 5'i Şakran'da, 5'i de Aliağa'da çalışıyor.
- Üyelerinize 2. anahtarı vermekle neyi kastediyorsunuz?
Zeynel Yavuz: 2. anahtar ile sektörümüzü çeşitlendirmeyi kastediyoruz. Önceleri sadece Aliağa - İzmir arası sefer yapıyorduk. İZBAN'ın geleceğini gördük. Dolayısıyla sektörü çeşitlendirip üyelerimizi Aliağa içine hizmet vermeye yönlendirdik. Okul, işyeri, fabrika ve bunun gibi yerlerde hizmetlerimizi geliştirdik. Şuan 32 üyemiz ve bu üyelerimize ait 92 araç var. Biz, sözümüzü tuttuk. İkiyle kalmadık, 3. anahtarı da verdik. Dışarıda da çalışan araçlarımız var. Bunları da eklerseniz 120 - 130 araç oluyor.  Aliağa - Şakran Cezaevi arası çalışan 5 aracımız var. Yaklaşık 20 ay bunun üzerinde çalıştık. Bütün yetkililerden Allah razı olsun. Bu konuda bize çok destek oldular. Biz de böylece Aliağa - Şakran Cezaevi arasında 5 aracımız ile bu seferleri yürütmeye başladık.
- Müşteri memnuniyetini nasıl sağlıyorsunuz?
Zeynel Yavuz:Bizim işimiz ekip işidir. Bütün fabrikalarımızda sorumlu olan arkadaşlarımız var. 5 arabada bir sorumlu arkadaşımız var. Sorumlu arkadaşlarımız sorun çıkarsa hemen müdahale eder. Zaten şoförlerimiz de dahil edilmek üzere tüm personelimiz eğitimlidir. Aliağa'daki Milli Eğitim Bakanlığı'nın taşımalı öğrencilerinin ulaşımının yüzde 80'ini biz karşılıyoruz. 10 yıldan fazla bir süredir seferleri biz gerçekleştiriyoruz. Bizim araçlarımız 3 denetimden geçiyor. Araçlarımız önce TÜV araç muayenesinden, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin denetimlerinden ve son olarak da Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünden geçiyor. Araçlardaki koltuklardan emniyet kemerlerine kadar her şey kontrol edildikten sonra sefere çıkıyoruz. Bu açıdan bakıldığında güvenlik önlemlerimiz üst düzeydedir.
- Hizmet kalitenizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?
Zeynel Yavuz: Öncelikle hizmette sınır tanımıyoruz. Filomuzda yer alan araçlarımızın hepsi son modeldir. Belirli bir kalite standardına göre kooperatifimizi yönetiyor, müşterilerimize hizmet götürüyoruz. Biz neyi taahhüt ediyorsak müşterilerimize onu sunuyoruz. Bu taahhütlerimizin altında bir hizmet vermiyoruz. Bizim için çok önemli konulardan bir tanesi de şoförlerimizin eğitimidir. Şoförlerimize her yıl halk eğitim merkezinde trafikten sağlığa kadar eğitimler veriyoruz. Bu eğitimleri bir komite kurup gerçekleştiriyoruz. Bütün araçlarımızda takip sistemimiz var. Mesela TED Koleji'ndeki öğrenci velilerimiz, çocuğunun nerede olduğunu ister cep telefonundan isterse de internet üzerinden bu araç takip sistemi ile görebiliyor.
- Önümüzdeki 2 yıl içerisindeki planlarınız nelerdir?
Zeynel Yavuz:Aliağa Yolcu Taşıyıcıları Kooperatifi olarak kent karta geçmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent karta geçtiğimiz zaman İzmir Büyükşehir Belediyesi de bizim araçlarımızı belirli yerlere dağıtmayı planlıyor. Bu arada cezaevi de çoğalırsa oraya da araç vermeyi düşünüyoruz. Tek amacımız halkımıza ve üyelerimize daha iyi ve daha fazla hizmet vermek.

http://www.poyrazgazetesi.com/roportaj-22/529-bir-basari-hikayesi-zeynel-yavuz.html